Login

Piknik parafialny

 

Święto Niepodległości (11 listopada) na osiedlu Zabełcze odbyło się jak zwykle w patriotycznej scenerii. Świętowanie rozpoczęły zuchy i harcerze, którzy już od 9:00 brali udział w grze miejskiej pod hasłem "Melduję Niepodległość", zorganizowanej przez Komendę Hufca ZHP w Nowym Sączu. W uroczystościach uczestniczył zastępca prezydenta Nowego Sącza Jerzy Gwiżdż.

swieto na zabelczu 04

Uroczystości rozpoczęły się zbiórką o godz. 15:00. Na początek przystrojono zabełecki kościół barwami narodowymi. Potem rozpoczęła się msza święta koncelebrowana przez ks. prałata Stanisława Świderskiego i ks. proboszcza parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Zabełczu połączona z zaduszkami za zmarłych, którzy walczyli o naszą niepodległość. We mszy świętej obok zuchów, harcerzy i mieszkańców osiedla uczestniczył zastępca prezydenta Nowego Sącza Jerzy Gwiżdż.

Zastępca prezydenta przypomniał, że Nowy Sącz świętuje jubileusz 725-lecia lokacji i uroczystości, podczas których oficjalnie ogłoszono św. Małgorzatę Antiocheńska patronką naszego miasta. Zwrócił także uwagę na wartość historii i naukę, jaka z niej płynie.

- Jak się patrzy na tę przeszło tysiącletnią tradycję narodową, a w tym naszą, sądecką, to my możemy być z siebie dumni. Bo na naszym sztandarze miejskim znajdują się trzy słowa: wierni, prawi, niewzruszeni. Niewątpliwie jesteśmy wierni, jesteśmy wierni Polsce. Przypomnę tylko te wydarzenia, kiedy to w 1311 i 1312 roku miał miejsce tak zwany "bunt krakowski wójta Alberta", a właśnie stąd, z Nowego Sącza, wyszła pomoc dla księcia Władysława Łokietka. Chroniliśmy naszą polską państwowość przed obcymi, którzy chcieli naszego tronu – stwierdził zastępca prezydenta.

Jerzy Gwiżdż nawiązał także do czasów znacznie nam bliższych. - To była idea, która wyszła także z Nowego Sącza po Gdańsku, Szczecinie i Jastrzębiu, związana z Solidarnością. Ona odnosi się także do młodego pokolenia, do dziadków dzieci, które tutaj są. Byliśmy także prawi, bo bez względu na to, że nosimy na sztandarach hasło "Bóg, honor, Ojczyzna" te trzy hasła były zawsze wyznacznikiem naszych postaw. Byliśmy także niewzruszeni, bo w dziejach naszych trzymaliśmy się zawsze zasad, które odnoszą się wartości życia i stosunku do zmarłych – podkreślił zastępca prezydenta.

Niespodzianką była recytacja dwóch wierszy z tomiku "Moje rymy" w wykonaniu Doroty Goławskiej. Przez chwilę nazwisko autora okryte było tajemnicą, ale przewodnicząca Zarządu Osiedla Zabełcze Bogumiła Kałużny zdradziła, że jest to – Jerzy Gwiżdż. Autora nagrodziły gromkie oklaski. Muzycznym uzupełnieniem uroczystości był koncert w wykonaniu Natalii Zabrzeskiej. Pomyślano także o harcerzach i zuchach, którzy mogli zajadać się do woli słodkościami przygotowanymi przez sponsorów.

Źródło: UMNS, http://www.nowysacz.pl

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Firmy

Video

Nasze Zuchy na Festiwalu Młodych!

Galeria

 • Zuchowe ognisko
 • świetlica zajęcia dla dorosłych

Ostatnie komentarze

 • Posłuchajcie NOWY ROK - utwór na Nowy Rok

  hene2137hene 10.06.2017 18:25
  Ale dojebany kawałek

  Czytaj więcej...

   
 • Posłuchajcie NOWY ROK - utwór na Nowy Rok

  Stefan 06.05.2015 09:36
  kocham wasz rap

  Czytaj więcej...

 

O Naszym Osiedlu!

Nazwa Zabełcze (Sabełcze) tłumaczona jest od słów "Miejsce za bełkiem", czyli od wirów na Dunajcu powodujących bełkot wody. Na terenie Zabełcza na wzgórzu nad drogą odkryto w 1953 r. trzy monety rzymskie z okresu cesarstwa: Sestercjus z wizerunkiem Marcjanny, siostry cesarza Trajana (98-117 r.), moneta srebrna Postumusa Uzurpatora - III w.n.e., Tessere z delfinem - III w.n.e. Te odkrycia archeologiczne świadczą o przebiegu szlaku bursztynowego doliną Dunajca....

Więcej...
Początek strony
Osiedle Zabełcze